Plavo-zelenom rapsodijom kroz dubašljanska polja i drmune
Atraktivna nezahtjevna kružna staza, koja obuhvaća sve dijelove Dubašnice, namijenjena je biciklistima trekking i gravel kategorije željnim laganije vožnje i otkrivanja skrivenih kutaka Malinske i cijelog zaljeva.
Iz centra Malinske staza vodi uz Interpretacijski centar maritimne baštine “DubOak” u kojem su hrast (dub) i more okosnica stalnog postava. Krenite dalje obalnom šetnicom, a zatim uz pašnjake, plavo-zelenom scenografijom, u smjeru Porta gdje predlažemo obići franjevački samostan sv. Marije Magdalene iz 15. stoljeća u kojem žive i djeluju franjevci glagoljaši. Razgledajte veliki ‘toš’ - mlin i tijesak za bržu i lakšu preradu maslina kao i glagoljski lapidarij samostana u kojem se nalaze replike najstarijih i najvažnijih hrvatskih glagoljskih natpisa.
Put dalje vodi do Fumka - brežuljka s velikim raspelom odakle možete uživati u prekrasnoj panorami na Riječki zaljev. Ugodnim makadamom nastavljate kroz šumske pašnjake “drmune” (grčki drymon - šuma), uređene maslinike i livade do Starog groblja. Nekada je ovdje bilo središte Dubašnice koje je opustjelo zbog malarije. Danas samotno stoji zvonik crkve sv. Apolinara koja se prvi put spominje 1153. godine. Nastavljate put prema zaseocima Sv. Anton i Sv. Ivan te nadalje prema ‘gorinjim’ (gornjim) selima Barušići i Oštrobradić. Kapela sv. Pavla u selu Barušić sagrađena je krajem 15. stoljeća kada su ovaj kraj naselili stanovnici s kopna, a veže se uz istoimenu bratovštinu. Nedaleko sela Oštrobradić možete obići najstariju sačuvanu kapelu na području župe - kapelu sv. Andrije. Za nju je vezan najstariji glagoljski spomenik Dubašnice - darovnica kneza Ivana Frankopana iz 1454. godine kojom se daruje zemljište kapeli sv. Andrije. Pri povratu u centar Malinske nagradite se i okrjepite nekim od autohtonih domaćih jela.