135
icon location Krk

Put lokvi

Ruta: Milohnići – Dolinji drmun puški/uvala Čavlena – Poljica

Karakteristike

Dužina:
6,2 km icon length
Uspon:
120 m icon ascent

Jedinstveni spoj edukacije i rekreacije upisan je u Poučnu stazu Put lokvi, dugu 6,2 km, koja uglavnom prolazi šumskim predjelima, iako je, u smislu starta i cilja, omeđena dvaju naseljima Šotoventa: Milohnićima i Poljicima. Sama trasa prati lokalitete s krškim lokvama, a označena je informativnim pločama na kojima se mogu iščitati brojne, uz njih vezane, zanimljivosti i specifičnosti.

– Jedinstveni spoj edukacije i rekreacije upisan je u Poučnu stazu Put lokvi, osmišljenu, uređenu i otvorenu 2016. godine u sklopu projekta Očuvanje i promocija vodenih biotopa – lokvi i barjanskih okna – za budućnost, poznatog pod akronimom Lokna. Ova lagana staza, duga 6,2 km, uglavnom prolazi šumskim predjelima, iako je, u smislu starta i cilja, omeđena dvaju naseljima Šotoventa: Milohnićima i Poljicima. Kompletna trasa označena je informativnim pločama na kojima se mogu iščitati brojne zanimljivosti o krškim lokvama budući da ih je na području Grada Krka geolocirano više od 60, dok ih čitav otok broji 300-tinjak. Lokve nastaju na vodonepropusnom zemljištu akumulacijom vode, uslijed djelovanja hidroloških, klimatskih i geoloških čimbenika, iako se postanak većine njih uglavnom vezuje uz čovjekovu aktivnost. Posebno važne za napoj stoke, navodnjavanje polja ili kao izvor pitke vode, te su malene oaze čuvane kao velika dragocjenost, tim više što su s vremenom prerasle u stanište za brojne biljne i životinjske vrste.

Polazeći iz Milohnića, pješaci prvu (neimenovanu) lovku mogu obići još u središtu naselja, smještenu među kućama uz mjesnu prometnicu. Trasa potom vodi u smjeru sjeveroistoka, zelenom zonom, sve do novog lokaliteta s danas presušenom lokvom Fintura čija se površina naslućuje zbog ostataka suhozidne ograde. Šumski put potom vodi do dviju krajobrazno najznačajnijih lokvi – Ormatine velike i male kojima se tijekom godine neznatno smanjuje vodostaj, ali bez presušivanja, a nastavlja se kroz područje Dolinji drmun puški gdje su u podnožju starih hrastova locirane tri (neimenovane), od kojih su dvije blizu najvećeg i najstarijeg otočnog hrasta. To impozantno 400 godina staro stablo izdvaja se visinom od 20 metara, promjerom krošnje od 30 metara i opsegom debla većim od pet metara. Vijugajući šumom, trasa se konačno spaja s Bijelom cestom koja će šetače dovesti do naselja Poljica u čijem su arealu još tri lokve: Menkova te Živa lokva 1 i 2. Posebno je lijepa i zanimljiva Živa lokva 2 koja je sve do sredine prošlog stoljeća osiguravala pitku vodu isključivo za potrebe ljudi. Nakon što je u sklopu projekta Lokna očišćena i valorizirana, pogledu su otkrivene kamene stepenice koje silaze do površine vode (njih ukupno 21), stvarajući zajedno s kružnim suhozidom harmoničnu cjelinu.

Izdvojeno:

– (neimenovana) lokva u središtu naselja Milohnići

– presušena lokva Fintura

– lokve Ormatine velika i mala

– tri (neimenovane) lokve na području Dolinji drmun puški

– lokve Menkova, Živa lokva 1 i 2 uokolo naselja Poljica